CZERWONACKIE PAPIEROWE LATO

Zapraszamy do udziału w warsztatach, które odbędą się w ramach Dni Gminy 23. czerwca na terenie Stanicy Akwen Marina w Czerwonaku w godzinach od 15:00 do 18:30 oraz wakacyjnych Akcji Letnich w GOK Sokół i filiach. Wydarzenia są częścią projektu Czerwonackie Papierowe Lato realizowanego przez GOK Sokół w partnerstwie z Fundacją Nasze Podwórko, Zakładem Opiekuńczo Leczniczym w Owińskach, Warsztatami Terapii Zajęciowej w Owińskach oraz Fabryką Papieru w Czerwonaku. Koncepcja Czerwonackiego Papierowego Lata nawiązuje do sięgających połowy XVI wieku tradycji papierniczych Czerwonaka. GOK Sokół oraz Fundacja Nasze Podwórko promują tę tradycję m.in podczas organizowanych co roku warsztatów czerpania papieru. W tym roku uczyniliśmy papier motywem przewodnim letnich warsztatów plastycznych, teatralnych i rękodzielniczych adresowanych nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również do rodzin z dziećmi, dorosłych, seniorów oraz do osób z niepełnosprawnościami.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna.

Akcja plastyczna i warsztat czerpania papieru podczas Dni Gminy Czerwonak.

Do udziału w wydarzeniach zapraszamy wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek, a w szczególności rodziny z dziećmi. Oba wydarzenia są bezpłatne i nie wymagają zapisów.

Podczas warsztatu czerpania papieru metodą tradycyjną uczestnik przechodzi cały proces technologiczny wytwarzania kartki papieru, począwszy od zaczerpnięcia specjalnym sitem pulpy makulaturowej, przełożenia jej na specjalną przekładkę, udekorowania, odsączenia wody w prasie introligatorskiej oraz gładzenia w maglownicy. Każdy uczestnik wychodzi z gotową kartką wyczerpanego przez siebie papieru.

W trakcie akcji plastycznej „Papierowa Gmina” stworzona zostanie wielka makieta z kolorowej masy papierowej i kartonu. Uczestnicy wylepią domy, budynki użyteczności publicznej, postaci i umieszczą je na przygotowanej wcześniej, ogromnej mapie gminy Czerwonak.

Akcje letnie w GOK Sokół oraz filiach to trwające 3 godziny 5-ciodniowe zajęcia, które odbędą się w następujących terminach:
– Klub Jutrzenka w Kicinie od 2 do 6 lipca,
– GOK Sokół w Czerwonaku od 9 do 13 lipca,
– Klub Kogucik w Potaszach od 16 do 20 lipca,
– Klub Iskra w Promnicach od 23 do 27 lipca.
Zajęcia będą odbywać się w godzinach od 10.00-13.30.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy, ilość miejsc jest ograniczona.

W każdym Klubie zaproponujemy inny program, który jest dostosowany do specyfiki miejsca jednak zawsze pojawi się warsztat czerpania papieru mający charakter integracyjny. Adresujemy go do wszystkich grup wiekowych. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się skąd pochodzi papier, jaka jest jego historia, do czego jest używany oraz jaką rolę odgrywa w życiu każdego człowieka. Ponadto uczestnicy wykonają swój własny papier, który zostanie wykorzystany w późniejszych zajęciach.

Poniżej opis zajęć w poszczególnych Klubach.
Klub Jutrzenka w Kicinie (2 – 6 lipca w godzinach od 10.00-13.30). Warsztaty są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 roku życia. Uczestnicy zajęć wraz z instruktorką Małgorzatą Fabian stworzą książkę artystyczną. Poznają technikę malowania papierem, wycinankę, kolaż i origami. Zapoznając się z podstawami introligatorstwa stworzą miękką oprawę książki – szkicownika łączonego przy zastosowaniu szycia uniwersalnego. Poznają rodzaje, właściwości i cechy papieru oraz zasady pracy z tym materiałem.

GOK Sokół w Czerwonaku (9 do 13 lipca w godzinach od 10.00-13.30). Warsztat skierowany do dzieci w wieku od 8 do 11 roku życia. Uczestnicy zajęć wraz z instruktorką Joanną Synowiec stworzą książkę artystyczną. Poznają technikę malowania papierem, wycinankę, kolaż i origami. Zapoznając się z podstawami introligatorstwa stworzą miękką oprawę książki – szkicownika łączonego przy zastosowaniu szycia uniwersalnego. Poznają rodzaje, właściwości i cechy papieru oraz zasady pracy z tym materiałem.

Klub Kogucik w Potaszach (od 16 do 20 lipca w godzinach od 10.00-13.30). Warsztat skierowany do dzieci w wieku od 7 do 10 lat oraz dorosłych. Natalia Gilicka wraz z uczestniczącymi w zajęciach dziećmi i ich opiekunami podejmie temat teatru kamishibai czyli teatru obrazkowego, którego głównym tworzywem jest karton. Dzieci namalują karty ze stworzoną przez siebie opowieścią. Wykreują również postacie, które staną się bohaterami przedstawienia i wykonają je z masy papierowej i różnych rodzajów papieru. Bedą tworzyć maski z masy papierowej i stroje z bibuły i papieru.

Klub Iskra w Promnicach (od 23 do 27 lipca w godzinach od 10.00-13.00). W tym miejscu odbędą się zajęcia wielopokoleniowe, adresowane do dzieci i ich opiekunów, do osób dorosłych i seniorów. Uczestnicy zajęć podczas warsztatów papierniczych wyczerpią własne kartki, z których w następnych dniach przygotują książkę artystyczną lub list artystyczny. Kartki powstaną z różnych rodzajów mas papierniczych, które przygotujemy dodając mielone rośliny, np. miętę, barwiąc je i dekorując. Zadbamy też o zróżnicowanie faktury papieru i różne efekty specjalne, takie jak dwu kolorowość czy zatapianie różnych kształtów w masie papierowej. Na papierze tym postaramy się także wykonać artystyczne listy. Ponadto w programie formy przestrzenne z papieru: ogrody z papieru wykorzystujące origami i wiklinę papierową, collage, quilling. Zajęcia prowadzi Joanna Synowiec, która będzie otwarta na sugestie uczestników, którzy być może mają własne doświadczenia z artystycznym wykorzystaniem papieru.

Na wszystkie zajęcia prowadzone w ramach akcji letnich obowiązują zapisy, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy zbieramy osobiście (w siedzibie GOK Sokół) lub telefonicznie pod numerem 61 652 60 30 w godzinach od 9:00 do 15:30.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2017 / 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.